Minister spraw zagranicznych J.E. Salahuddin Rabbani

H.E. Salahuddin RabbaniŻyciorys J.E. Salahuddina Rabbani

Minister spraw zagranicznych Islamskiej Republiki Afganistanu

 

Salahuddin Rabbani urodził się was w Kabulu 10 maja 1971 roku. Dyplom licencjacki z zarządzania i marketingu otrzymał w roku 1995 w Arabii Saudyjskiej na Uniwersytecie Ropy Naftowej i Minerałów imienia króla Fahda. Dyplom magisterski w zakresie biznesu i zarządzania obronił na Kingston University w Wielkiej Brytanii w roku 2000, a następnie rozpoczął pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Islamskiej Republiki Afganistanu jako doradca polityczny przy afgańskiej misji w ONZ. W trakcie pełnienia tej funkcji  współpracował z Radą Bezpieczeństwa ONZ w szeregu kwestii związanych z międzynarodowym pokojem i bezpieczeństwem. 

W roku 2006 rozpoczął studia podyplomowe na Columbia University, a w 2008 ukończył studia magisterskie w zakresie stosunków międzynarodowych.  Wkrótce potem wrócił do Afganistanu i służył jako doradca polityczny swojego ojca, Prezydenta Burhanuddina Rabbaniego. W 2010 roku Salahuddin Rabbani został Ambasadorem Islamskiej Republiki Afganistanu w Turcji.  Po tragicznym zamachu na jego ojca we wrześniu 2011, został wybrany przywódcą ugrupowania Jamiat-e-Islami.

W marcu 2012 roku ówczesny Prezydent Hamid Karzai mianował Salahuddina Rabbani nowym Przewodniczącym Afgańskiej Rady Pokoju. Po utworzeniu Rządu Jedności Narodowej, Salahuddin Rabbani 12 stycznia 2015 roku otrzymał od Prezydenta Ashrafa Ghani tekę Ministra Spraw Zagranicznych Islamskiej Republiki Afganistanu.  Jego nominacja spotkała się z wotum zaufania ze strony afgańskiego Parlamentu (Wolesi Jirga) dnia 28 stycznie 2015. Salahuddin Rabbani został zaprzysiężony jako Minister 1 lutego 2015.

Salahuddin Rabbani jest żonaty i ma czworo dzieci.

  Tekst w oparciu o materiał ze strony: http://mfa.gov.af/en/page/3872/4086