Ghazni i Giżycko miastami partnerskimi

Podczas obchodów Dnia Polskiego w bazie wojskowej w prowincji Ghazni podpisano dokument o nawiązaniu stosunków kulturalnych pomiędzy miastami Ghazni i Giżycko. Miasta te zostały ogłoszone miastami partnerskimi.

Podczas obchodów Dnia Polskiego w bazie wojskowej w prowincji Ghazni podpisano dokument o nawiązaniu stosunków kulturalnych pomiędzy miastami Ghazni i Giżycko. Miasta te zostały ogłoszone miastami partnerskimi

Burmistrz Giżycka pani Jolanta Piotrowska, która w tym celu odwiedziła Ghazni, stwierdziła, że Polska i Afganistan zawsze miały dobre relacje, a teraz zostaną one dodatkowo wzmocnione.
Partnerstwo miast zostało zainicjowane dzięki Stowarzyszeniu Współpracy Polsko-Afgańskiej (Hamkari). Prezes Stowarzyszenia pani Maria Amiri poinformowała, że wkrótce zostanie zorganizowana wystawa fotografii i malarstwa w Giżycku.

Gubernator prowincji Ghazni Moosaa Khan Akbarzada uważa partnerstwo dwóch miast za duże osiągnięcie. Zwrócił on uwagę na fakt, iż Ghazni zostało wybrane przez OIC i UNESCO na stolicę kultury islamskiej. Z tego powodu niezwykle ważne jest, aby Ghazni nawiązało relacje kulturalne z innymi dużymi miastami na świecie.
 
Gubernator Ghazni zwrócił się do pani burmistrz Giżycka z prośbą o umożliwienie wizyty w Giżycku delegacji reprezentantów środowiska kultury i aktywistów z Ghazni. Wierzy on, że taka wizyta przyczyni się do dalszego pogłębienia więzi kulturalnych i da możliwość mieszkańcom obu miast poznania swojej historii.

Miastem partnerskim Ghazni jest również Heyward w Kalifornii.