Podstawowe informacje o Afganistanie

mapaAfganistan jest krajem-pomostem pomiędzy południową i środkową Azją, łączy Bliski i Daleki Wschód. Powierzchnia kraju zajmuje ok. 251,825 mil kwadratowych (647,5 km2). Kraj nie ma dostępu do morza, a najbliższa granica z Morzem Arabskim oddalona jest o ok. 300 mil na południe. Afganistan graniczy z Pakistanem na południu i wschodzie. Jest to najdłuższa granica (510 mil, 1810 km), krótsza przebiega wzdłuż Kaszmiru. Na zachodzie 821-kilometrowa granica oddziela Afganistan od Iranu. Łączna długość granic na północy z Turkmenistanem, Uzbekistanem i Tadżykistanem wynosi 1050 mil. Najkrótsza granica 50 mil to granica z regionem Sinkiang Chińskiej Republiki Ludowej na północnym wschodzie. 

Stolicą Afganistanu jest Kabul znajdujący się we wschodnio-środkowej części kraju na wysokości około 1800 metrów. Miasto ma połączenie drogowe z większością prowincji Afganistanu i sąsiednimi krajami. Granice Afganistanu zostały wytyczone pod koniec XIX wieku w wyniku rywalizacji pomiędzy Imperium Brytyjskim a carską Rosją. Współczesny Afganistan stał się pionkiem w rozgrywkach o polityczną ideologię i wpływ gospodarczy.

W późnym XX wieku Afganistan ucierpiał w wyniku wyniszczającej ingerencji obcych państw i ich okupacji. Inwazja sowiecka (27 grudnia 1979) trwała 10 lat, po czym Armia Czerwona wycofała się 15 lutego 1989 roku. Była to pierwsza klęska Armii Czerwonej od jej utworzenia, co przyczyniło się do upadku ZSRR. Niestety pod koniec zimnej wojny wolny świat przestał interesować się Afganistanem. Talibowie, wciągnięci w walkę o hegemonię, doszli do władzy (1994-2001). Dziewiątego września 2001 r. legendarny dowódca Ahmad Szah Massoud został zamordowany przez dwóch terrorystów z Al-Kaidy udających dziennikarzy, a 11 września zamachowcy Osamy bin Ladena przeprowadzili zamach na World Trade Center i Pentagon. Kampania przeciw terroryzmowi zakończyła okres rządów Talibów, a siły koalicyjne z pomocą powstańców antytalibskich zdobyły Kabul 11 listopada 2001 roku.