Podróż do Afganistanu - informacje

Wszyscy odwiedzający Afganistan muszą posiadać ważny paszport wraz z afgańską wizą oraz międzynarodowe zaświadczenie o stanie zdrowia.

REJESTRACJA

Turyści powinni wypełnić druk rejestracyjny w hotelu, w którym się zatrzymują.

ODPRAWA CELNA

Rzeczy osobiste nie podlegają ocleniu. Jednak zalecane jest sprawdzenie na stronie Ministerstwa Finansów listy towarów zabronionych lub kontrolowanych podczas importu lub eksportu.

TRANSPORT

Linie lotnicze: Afgańskie Linie Lotnicze Ariana są przewoźnikiem narodowym i mają połączenia z wieloma głównymi miastami w Azji i Europie. Informacja o lotach krajowych dostępna jest w biurach zagranicznych oraz lokalnych Ariany, a także na stronie flyariana.com

TAXI

Stawki za przejazd powinny być negocjowane z taksówkarzem, jednak korzystanie z taxi nie jest zalecane poza głównymi miastami lub poza głównymi drogami.

ZAKWATEROWANIE

Mimo, że hotele znajdujące się poza Kabulem trudno można zakwalifikować do jakiejkolwiek kategorii, większe miasta oferują zadowalające zakwaterowanie. W Kabulu znajdują się różne hotele, od ekskluzywnych Inter-Continental po różne dobrej jakości hotele pierwszej i drugiej klasy, a także niedrogie kwatery o niskim standardzie rozmieszczone na terenie całego miasta.

INTERNET

Dostęp do Internetu można uzyskać w głównych hotelach, takich jak Inter-Continental oraz w kawiarenkach internetowych na terenie Kabulu.

TELEFONIA KOMÓRKOWA

Na terenie Kabulu można nabyć telefony komórkowe, wymienne karty SIM oraz karty telefoniczne. Sprzedawców usług sieci Afghan Wireless oraz Surava można spotkać w Kabulu.

RESTAURACJE

Dania międzynarodowe są łatwo dostępne w wielu nowoczesnych restauracjach w Kabulu, jednak Afganistan słynie ze swoich różnorodnych palaw (ryż ugotowany z mięsem, kurczakiem lub warzywami na różne sposoby).

Afgański kebab (mięso pieczone na rożnie), bolani i aszak (afgańskie ravioli nadziewane porem i mieloną wołowiną oblane jogurtem) – to tylko niektóre ze smakowitych dań. Chai Khanas (domy herbaciane), serwujące tradycyjne afgańskie jedzenie i herbatę w rozsądnej cenie, można znaleźć w całym Afganistanie.

RZEMIOSŁO ARTYSTYCZNE I ZAKUPY

Afganistan oferuje odwiedzającym bogaty wybór wyrobów rękodzielniczych, takich jak luksusowe afgańskie dywany, afgańskie postin i potincha (futrzane płaszcze i kurtki). Wyszywane materiały, czapki, kamizelki, ręcznie tkane jedwabne materiały oraz antyki – to niektóre z przedmiotów, które kuszą turystów. Eksport antyków wymaga zgody odpowiednich władz. Nabycie artefaktów należących do muzeum w Kabulu lub dziedzictwa narodowego jest karalne przez prawo, ponadto przedmioty takie będą skonfiskowane.

BANKI

Liczne banki w Kabulu i ich oddziały w kraju i na lotnisku w Kabulu, a także hotele i niektóre sklepy prowadzą wymianę waluty. Niektóre z tych banków to: Da Afghanistan Bank, Bank-eMelli oraz Pashtani Tejarati Bank.