Flaga Afganistanu

Flag of Afghanistan.svg

Flaga narodowa Islamskiej Republiki Afganistanu, zgodnie z Artykułem 19 konstytucji z 2004 roku, składa się z trzech równej szerokości pionowych pasków: czarnego, czerwonego i zielonego. Szerokość każdego paska równa jest połowie jego długości.

Pierwszy pasek z lewej, czarny, oznacza inwazję i trudny okres w dziejach Afganistanu, czerwony pasek symbolizuje rozlew krwi w wyniku walki o niepodległość, a zielony oznacza osiągnięte zwycięstwo, niepodległość, pokój i dobrobyt.

Pośrodku flagi znajduje się godło narodowe składające się z meczetu ze schodami i amboną (mehrab) oraz filarami (monbar). Z obu stron meczetu powiewają flagi. W górnej środkowej części emblematu wyryty jest cytat z Koranu (Kaleema) mówiący „Nie ma innego Boga prócz Allaha, a Mahomet jest jego Prorokiem". Poniżej znajduje się wschodzące słońce i słowa „Allah jest Wielki". 
Poniżej meczetu wyryty jest rok afgański 1298 (1919 rok, kiedy reformista król Amanullah ogłosił nowe prawo), tuż za nim słowo „Afghanistan". Emblemat jest otoczony dwoma kłosami pszenicy, które muszą nachodzić na każde z trzech pasków flagi.

To właśnie w 1919 r. (1298 r. wg kalendarza słonecznego) Afganistan odzyskał pełną niepodległość od Wielkiej Brytanii. 

Pszenica jest symbolem Afganistanu jako kraju rolniczego. W 1747 roku, kiedy założyciel współczesnego Afganistanu Ahmad Szach Durrani został ogłoszony królem przez Loję Dżirgę (Wielkie Zgromadzenie), religijny przywódca Saber Szach ukoronował go kłosami pszenicy symbolizującymi jego świętość.